Bebek ve Çocuklara Yönelik Güneş Kremlerinin Bazıları İyi Bazıları Yutturmaca

Çevre Koruma Grubu’nun bu yılki raporunda 180’e yakın çocuk ve bebek güneş kremi yer alıyor.

İyi haber: Bir çok marka bebek ve çocuk ürünlerinde daha güvenli , daha etkili içerikler kullanıyor. Bebek ve çocuklar için formüle edilen ürünlerin %63’ünde iyi derecede UVA koruması sağlayan etkili mineral içerikler bulunuyor.

Etiketleri dikkatli şekilde incelemeye devam etmeniz gerekse de kendiniz için de bir çocuk ve bebek güneş kremi alarak daha iyi bir seçim yapmış olacaksınız.

Üzerinde ‘Baby’ (Bebek), ‘Children/Kids’ yazan bebek güneş kremi diğerlerine göre daha az oranda:
– Parfüm içeriyor. Parfümler bir çok kimyasalın karışımından oluştuğu için alerjilere ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Raporda yer alan çocuklar için geliştirilmiş bebek güneş kremi %72’si parfüm içermiyor. Bu oran diğer ürünlerde %54 seviyesinde.

– Oxybenzone içeriyor. Bu madde hormonları düzensiz hale getiren bir kimyasal ve çocuk ürünlerinin %37’sinde görülüyor. Diğer güneş kremlerinin %56’sında bulunuyor.

1. Güneş Kremlerinin Cilt Kanserini Önlediğine Dair Fikir Birliği Yok

50 faktör güneş kremi üreticileri reklamlarında ürünlerinin kullanımının cilt kanserine yakalanma riskini  ve güneş kaynaklı yaşlanmayı azalttığını söyleyebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de dahil olmak üzere bir çok halk sağlığı örgütü 50 faktör güneş kremi cilt kanseri türlerinin bir çoğunu önlediğine dair çok az kanıt bulabilmiş. FDA, mevcut klinik çalışmaların, Koruma Faktörü 15’in üzerinde olan geniş spektrumlu güneş kremlerinin dahi tek başına cilt kanseri ve erken yaşlanmayı azalttığını göstermediğini söylüyor.

FDA ayrıca, 50 faktör güneş kremi kullanımının ölümcül bir cilt kanseri türü olan melanomanın gelişimi üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışmadan haberdar olmadığını da belirtmiş. Uluslararası Kanser Araştırma Kuruluşu IARC ultraviyole radyasyonundan korunmak için birincil olarak gölgede durmayı, kıyafet ve şapka kullanımını öneriyor. Bu bağlamda, cilt kanserinden korunmak için alınacak tedbirler arasında 50 faktör güneş kremi ilk tercih olmamalı ve güneşten korunmak için tek yöntem olarak kullanılmamalı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s